Polski Związek Łowiecki to ogólnokrajowa organizacja zrzeszająca polskich myśliwych i koła łowieckie.

Zarząd Okręgowy Gdańsk

VII Wielkanocna Paczka dla Bohatera

VII Wielkanocna Paczka dla Bohatera
Przedstawiciel ZO PZŁ w Gdańsku – Łowczy okręgowy Dominik Szefer, aby okazać pamięć, odwiedził ze świątecznym upominkiem Naszych Bohaterów:
Elżbietę Skrzyńską – ps. „Żabska”, ur. w 1924 r. Kapral, 16 maja 1942 r. złożyła przysięgę na Rotę Armii Krajowej, patrolowa sanitariuszek – w patrolu „Bogdańskiej”, łączniczka, przenosiła broń, prasę konspiracyjną, przydział – V Obwód (Mokotów) Warszawskiego Okręgu AK – 3 Rejon – Dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej – 2 Harcerska Bateria Artylerii Przeciwlotniczej „Żbik”, formacja IV zgrupowanie „Gurt” Śródmieście Północ.
Adama Borowskiego – ps. „Nikita”, ur. w 1926 r. Kapral podchorąży, Komenda Główna Armii Krajowej – Oddział VI Biura Informacji i Propagandy – Oddział Osłonowy Wojskowych Zakładów Wydawniczych. Ranny 3 sierpnia 1944 r. na ul. Zgoda. Przebywał w niewoli niemieckiej – jeniec Stalagu XB Sandbostel.
Mariana Całko – w 1948 r. miał niespełna 18 lat, był harcerzem. Nie zgadzał się z panującym w Polsce systemem komunistycznym, szczególnie z decyzją rządu o rozwiązaniu harcerstwa i w odpowiedzi, wspólnie z kolegami zawiązał konspiracyjną organizację Młoda Polska. Został za to skazany na 5 lat więzienia, więziony był w Gdańsku i Jaworznie. Na wolność wyszedł po 2,5 roku.
Od wielu lat jest prezesem Związku Byłych Więźniów Politycznych.
Emilię Maćkowiak – ur. w 1933 r. w Brześciu nad Bugiem, córka aspiranta Policji Państwowej Wojciecha Malinowskiego, zamordowanego wiosną 1940 r. w piwnicach budynku NKWD w Kalininie (dzisiejszy Twer). Od lat osiemdziesiątych XX wieku współtworzy środowisko katyńskie w Trójmieście, w latach 1989 – 2011 pełniła funkcję prezesa Stowarzyszenia Gdańska Rodzina Katyńska.
W 2014 r. otrzymała z rąk prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr Łukasza Kamińskiego Nagrodę Honorową „Świadek Historii”.
Joannę Duda – Gwiazdę i Andrzeja Gwiazdę – znane i zasłużone małżeństwo działaczy opozycji antykomunistycznej, osoby represjonowane z powodów politycznych – biogramy w Encyklopedii Solidarności.

Łowczy Okręgowy podziękował Naszym Bohaterom za patriotyzm i życzył dużo zdrowia.
Darzbór!
Udostępnij
Twitter
WhatsApp