Odbywające się od 22 lat w Sopocie i 12 lat w Goręczynie, msze i koncerty listopadowe „Na zakończenie obchodów św. Huberta w Gdańskim Okręgu Łowieckim” to ważny i liczący się głos myśliwych w prezentacji społeczeństwu jego historycznego i kulturowego dziedzictwa. Do roku bieżącego 11 mszy i koncertów miało również miejsce w Pelplinie i Sierakowicach.
W tym roku miały one miejsce w niedzielę 17 listopada, o czym informowała internetowa strona Zarządu Okręgowego PZŁ w Gdańsku.
Najczęstszym wykonawcą oprawy muzycznej mszy hubertowskich i mających miejsce po nich koncertach, był „Reprezentacyjny Zespół Muzyki Myśliwskiej PZŁ” pod dyrekcją Pana Mieczysława Leśniczaka (ostatni raz w roku ubiegłym). Wśród zespołów które gościliśmy w minionych latach były m. in.: Zespół Muzyki Myśliwskiej „TROMP de POLOGNE” działający pod patronatem Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie. Jedyny w Polsce zespół grający na rogach tromp de chasse prezentujący najstarszą francuską muzykę myśliwską.
W kolejnym roku podziw i uznanie zdobył Zespół Pieśni Myśliwskiej „NEMROD” z Poznania pod kierownictwem Pana Radosława Jastaka. Gościem naszym był również jeden z najpopularniejszych obecnie Zespół Muzyki Myśliwskiej „BABRZYSKO”, prowadzony przez największego współczesnego kompozytora muzyki myśliwskiej Pana Krzysztofa Kadleca, który na dużych rogach myśliwskich zaprezentował Mszę Hubertowską w/w autora.
Zespołem, który nas zauroczył doskonałością był Kwintet Instrumentów Dętych Blaszanych „MASTER BRASS” z Poznania pod dyrekcją Pana Andrzeja Kulki. Szczególnie patriotyczna część koncertu, z bardzo interesującą narracją słowną i muzyczną dała wiele wzruszeń uczestnikom wydarzenia.Kolejnym zespołem był dobrze znany myśliwym aktywnym na niwie kultury i promocji łowiectwa, Zespół Muzyki Myśliwskiej „HUBERTUS” z Kwidzyna, pod dyrekcją Pana Michała Wojtyły, a grający na dużych rogach par force w stroju Es.
W tym roku naszym gościem był Zespół Sygnalistów Myśliwskich „JANTAR” Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku. Już w ub. r. na Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Myśliwskiej w Radzyminie sięgnął po „Róg Wojskiego” za najlepsze wykonanie zespołowe sygnałów myśliwskich. W tym roku, na XXVIII Ogólnopolskim Festiwalu w Bytowie zdobył wszystko! Zagarnął znowu „Róg Wojskiego” i sięgnął po jeszcze bardziej prestiżowe wyróżnienie – „Muzę Wojskiego”- nagrodę Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych. Kolegium Jurorów, jako najlepszemu polskiemu zespołowi przyznało nagrodę Grand Prix festiwalu. Zespół tworzą pomorscy leśnicy, absolwenci techników i wyższych uczelni leśnych. Zespół grał na małych pszczyńskich rogach myśliwskich (takich jakich używamy w kniei) a towarzyszyły im duże rogi par force w stroju B. Zespół wykonał Polską Mszę Hubertowską Krzysztofa Marcelego Kadleca a w koncercie muzykę dworem i lasem i łowiectwem inspirowaną.
22 lata to szmat czasu, stąd nasze wielkie podziękowania Paniom z Pomorskiego Towarzystwa Przyjaciół Muzyki i Kultury Łowieckiej w Sopocie. Przez tyle lat Panie z pasją wspomagają promocję myślistwa poprzez muzykę inspirowaną łowiectwem, pokazując również zaangażowanie wielkich europejskich i polskich kompozytorów w jej tworzenie.
Wielkie podziękowania za 12 lat Gminie Somonino, Gminnemu Ośrodkowi Kultury oraz Kołu Łowieckiemu „ŁABĘDŹ” w Kartuzach za taką piękną promocję łowieckiej kultury w goręczyńskim kościółku, w samym centrum Kaszub.
Podziękowania również dla Zarządu Okręgowego PZŁ Gdańsku. Jego patronat, pomoc i wsparcie organizatorów, jest bardzo ważne i potrzebne.
Przewodniczący Komisji Kultury, Tradycji i Promocji Łowiectwa
Kazimierz Kroskowski
24 listopada 2024 r.